عوارض بوتاکسبوتاکس مثل هر داروی دیگری می تواند عوارضی هم ایجاد کند اما استفاده از داروی استاندارد بوتاکس و تزریق توسط پزشک حاذق احتمال بروز هر عارضه ای را بشدت کاهش می دهد. در ادامه عوارض بوتاکس را مرور می کنیم:
الف. عوارض جدی اما بسیار نادر تزریق بوتاکس


حساسیت
شاید در باره حساسیت به داروهای تزریقی مانند پنی سیلین شنیده باشید. بسیاری از داروهای تزریقی از جمله بوتاکس می توانند در فردی که بلحاظ ایمنی به داروی مربوطه حساسیت داشته باشد ایجاد شوک آنافیلاکسی کنند. شوک آنافیلاکسی در مورد داروهای استاندارد(و نه بوتاکسهای چینی) بسیار نادر است اما با وجود این باید تزریق بوتاکس توسط یک پزشک و در مطب که دسترسی به امکان احیا وجود دارد انجام شود تا در صورت بروز چنین عارضه ای بیمار سریعا نجات داده شود.


اشکال در بلع
این عارضه در بوتاکس زیبایی نادر و محدود به بوتاکس خطوط عرضی گردن و نیز زاویه سازی صورت(نفرتیتی) می شود.
البته در بوتاکسهای درمانی مثل بوتاکس دیستونی گردنی، عارضه تقریبا شایعی می باشد و با کم شدن اثر بوتاکس بتدریج بهبود می یابد.


دوبینی
بخاطر انتشار بوتاکس به عضلات محرکه چشمها اتفاق می افتد، عارضه تقریبا ناشایعی می باشد و معمولا پس از یک ماه بهبود می یابد.

ب. عوارض زیبایی
این عوارض هم بسته به نوع بوتاکس مصرفی، مهارت پزشک، سن فرد و انجام رعایتهای بعد از انجام بوتاکس دارد.
در زیر به عوارض زیبایی بوتاکس می پردازیم:


بالا رفتن نامتناسب دم ابروها
این عارضه ای است که بسیاری از افرادی که بوتاکس انجام می دهند از بروز آن واهمه دارند. البته درصورت تزریق بوتاکس با تکنیک صحیح چنین عارضه ای رخ نخواهد داد. هر چند که در صورت بروز  به راحتی قابل ترمیم خواهد بود.

در تصویر سمت راست می بینید که بر اثر تکنیک غلط بوتاکس دم ابروها به سمت بالا و تاج ابروها به سمت پایین متمایل شده اند. به خطوط بالای دم ابروها توجه کنید(مفیستو).


پایین آمدن سر ابروها
در این حالت چهره فرد بعد از انجام بوتاکس اخمو بنظر خواهد رسید. این ایراد معمولا در اثر تکنیک ناصحیح تزریق بوتاکس اتفاق می افتد و تا حدی قابل ترمیم است( در صورتیکه فرد هنوز قادر به اخم کردن باشد می توان با تزریق در ماهیچه های ایجاد کننده اخم، دم ابروها را بالاتر آورد. اما اگر حالت مذکور در اثر فلج بیش از حد عضلات میانی پیشانی ایجاد شده باشد ترمیم نخواهد شد).


خطوط ریز بالای قسمت انتهایی(دم) ابروها
به این حالت اصطلاحا "مفیستو" گفته می شود که تقریبا اتفاق شایعی است و برای جلوگیری از آن بهتر است از بالابردن دم ابرو با بوتاکس در افرادی که چنین خطوطی را از قبل دارند خودداری کرد چرا که در اینصورت این خطوط عمیقتر می شوند. اما افرادی که بالای دم ابرو چروک پیشانی دارند باید از قبل بدانند که این خطوط را نمی توان با بوتاکس بصورت کارامد درمان کرد. چرا که تزریق بوتاکس در آن قسمت پیشانی می تواند باعث افتادگی ابروها شود. البته پزشکی که به تعداد زیاد بوتاکس انجام داده باشد می تواند در این زمینه به شما کمک کند و با تزریق متناسب، حد وسط را لحاظ کند که نه دم ابروها پایین بیاید و نه اینکه خطوط ان قسمت بدون درمان رها شوند.


مصنوعی شدن خنده بیمار
درصورتیکه چروکهای پنجه کلاغی دور چشم شما عمیق شده باشد بهتر است فقط حول و حوش سی در صد از بهبود آنها را بپذیرید تا دچار این عارضه نشوید چرا که اگر پزشک بخواهد مقدار بیشتری از بوتاکس را در آن محل تزریق کند امکان انتشار بوتاکس به عضلات کنترل کننده لبهای شما وجود خواهد داشت که در آنصورت حالت خنده شما بسیار غیر طبیعی خواهد شد(خنده شیطانی).


افتادگی ابروها
این عارضه خصوصا در سنین بالاتر شایعتر است. در این سنین اغلب خطوط پیشانی عمیقتر شده اند و در نگاه اول ممکن است بنظر برسد که درمان کاملتر آنها نیاز مند تزریق دوزهای بالاتر بوتاکس است. اما از طرف دیگر این عضلات ضعیفتر هستند و حتی مقادیر نرمال بوتاکس هم می تواند آنها را بصورت کامل فلج کند که این باعث افتادگی ابروها خواهد شد.
برای اجتناب از چنین عارضه ای، در صورتیکه سن شما بالاست و یا چروکهای شما کاملا عمیق شده اند، نباید انتظار صاف شدن کامل چروکهای پیشانی را داشته باشید. تزریق مقدار کمتر بوتاکس چروکهای پیشانی شما را تا اندازه ای درمان می کند اما از افتادگی ابروهای شما جلوگیری خواهد شد.


افتادگی پلک
خوشبختانه در دستان پزشک پرتجربه این عارضه بندرت اتفاق می افتد، اما افتادگی پلک جزو عوارض غیر قابل ترمیم بوتاکس است و تنها با گذر زمان و کم اثر شدن بوتاکس بهبود می یابد. هر چند که این عارضه بصورت موقت و با یک سری قطره های چشمی خاص تا اندازه ای بهبود می یابد.


افتادگی لب
این عارضه در اثر درمان بیش از اندازه نمایش لثه رخ می دهد
نمایش لثه حالتی است که در آن فرد موقع خندیدن، لثه های بالایش مشخص می شود و بوتاکس یک درمان خوب برای آن محسوب می شود.

 

 

مطالب مرتبط:

 

آشنایی با بوتاکس 

 

بوتاکس میگرن 

 

بوتاکسهای تخصصی  

 

دکتر فرهاد عمادی 

 

نظراتــــــ