فشار مغز

تعجب نکنید! در پزشکی فشارهای مختلفی وجود داره! فشار خون، فشار چشم، فشار ورید جگولار! و...و صد البته فشار مغز.
بله بعضی وقتها مغز هم فشارش بالا می رود و البته اینجا اتفاقا ناشی از استرس و فشار زندگی نیست!

مغز حاوی یک نوع مایع خاص است به نام مایع مغزی نخاعی که درون و اطراف مغز و نخاع را در برگرفته است. مایعی است کاملا شفاف و قدری شیرین که تا حدی مثل یک بالشتک ضربه گیر عمل می کند و مانع اسیب به مغز و نخاع در ضربه های خفیف تا اندکی متوسط می شود.

گاهی تولید این مایع زیاد می شود(تومورهای مربوط به قسمتهای ترشح کننده این مایع) گاهی هم باز جذب آن به سیستم گردش خون دچار مشکل می شود مانند حالتی که در اثر ابتلا به  ترومبوز سینوس وریدی(CVT) رخ می دهد. گاهی ام هیچ دلیلی برای این افزایش فشار پیدا نمی کنیم.

اگر فشار مغزمان بالا برود چه علائمی پیدا می کنیم؟  
در موارد حاد مثل افزایش فشار مغز ناشی از خونریزی مغزی یا  ترومبوز سینوس وریدی(CVT) مغز ورم می کند، فرد دچار سردرد شدید و ناگهانی همراه با حالت تهوع و استفراغ می شود. دیدش دچار مشکل می شود و نهایتا فرد به کما می رود و خطر مرگ و میر بالاست. در مواردی که فشار آهسته تر بالا می رود علائم خفیفتر است و بیشتر شامل سردرد، گردن درد، کمردرد، کاهش دید هنگام تغییر وضعیت بدن می شود. گاهی هم فرد نورهای فلاشینگ جلو چشمش می بین

 از کجا بفهمیم که فشار مغزمان بالاست؟  
این کار برای یک متخصص مغز و اعصاب بسیار  ساده است. کافی است با وسیله ای به اسم افتالمولوسکوپ ته چشم شما را نگاه کند. از آنجا که عصب بینایی قسمتی از مغز محسوب می شود، سر این عصب در اثر افزایش فشار مغز متورم می شود و پزشک از آنجاست که متوجه می شود یک خطر  دارد بیمار را تهدید می کند.
در این زمان پزشک درخواست تصویربرداری از مغز می کند تا ببیند دلیلی برای این افزایش فشار پیدا می کند یا خیر.
اگر ام ار ای شما سالم بود قدم بعدی انجام ال پی یا همان گرفتن مایع مغزی نخاعی از ناحیه کمر خواهد بود. این کار برای اندازه گیری مستقیم فشار مغز است. فشار مغز زیر 20نرمال و بالای ۲۵ غیر طبیعی و بین بیست و بیست و پنج، لب مرز در نظر گرفته می شود.
 چرا فشار مغزمان بالا می رود؟ 
بعد از اینکه پزشک متوجه بالا رفتن فشار مغز شما شد درخواست تصویربرداری می دهد. در  بعضی موارد سر و کله یک تومور پیدا می شود و متهم هویدا می شود. اما در خیلی از موارد هم توموری در کار نیست. از انجا که قدیمها وسایل تصویربرداری از مغز خیلی فراهم نبود همین ورم عصب بینایی که در معاینه مشهود می شد پزشک را به فکر افزایش فشار مغز ناشی از تومور مغزی می انداخت. بعد که عکس می گرفت و متوجه می شد توموری در کار نیست روی این افزایش فشار مغز اسم "تومور کاذب مغزی"  می گذاشت. اسمی که امروزه تقریبا منسوخ شده.
از زمانیکه ام ار ای قدم به عرصه پزشکی گذاشت و خصوصا پس از آمدن تکنیکی به اسم "ام ار وی" که در ان به کمک ام ار ای وریدها و سینوسهای مغز را می شود دید متوجه شدیم که تعداد زیادی از اینها که فشار مغزشان بالاست و تومور هم ندارند دلیل بالا بودن فشار مغزشان ترومبوز سینوس وریدی(CVT) است. برای مطالعه در مورد ترومبوز سینوس وریدی(CVT) اینجا کلیک کنید.
مواردی هم هست که نهایتا هیچ دلیلی برای افزایش فشتر مغز در بیمار پیدا نمی کنیم که با این موارد پرفشاری مغزی بدون دلیل مشخص می گوییم یا همان IIH

. IIH معمولا در خانمهای چاق که در سنین باروری هستند اتفاق می افتد و بسیار خوب به کاهش وزن پاسخ می دهد.

در ویدئو زیر دکتر فرهاد عمادی متخصص مغز و اعصاب بیشتر توضیح می دهد.

 

 

 

 

 

مطالعه مطالب زیر توصیه می شود:

میگرن چیست؟

درمان میگرن

بوتاکس میگرن

بوتاکس زیبایی

بوتاکس های تخصصی

تشنج

ام اس

پارکینسون

سکته مغزی

دردهای عصبی

حافظه

دانش مغز

سایت تخصصی مغز و اعصاب دکتر عمادی  

نظراتــــــ