بوتاکس زیبایی

بوتاکس بیش از 30 سال است که در پزشکی مرد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر کاربردهای بالینی مختلف در بیماریهای مغز و اعصاب، این "توکسین" بطور وسیع مورد استفاده زیبایی هم  قرار میگیرد.

بوتاکس انتقال پیام از عصب به ماهیچه را مختل می کند و ماهیچه دیگر از عصبها فرمانی نمی گیرد، پس بی حرکت(فلج) می شود که این فلج عصبی بین 4 تا 6 ماه به طول می انجامد و بعد از آن برطرف می شود، پس اثر بوتاکس موقت است. اما اگر عضله به مدت طولانی از حرکت باز بماند دچار تحلیل(آتروفی) می شود، مثلا  اگر فردی بطور مکرر ماهیچه های اخمش را بوتاکس کند، ممکن است پس از چند مدت بخاطر تحلیل ماهیچه های اخم دیگر نیازی به انجام بوتاکس نداشته باشد، البته عده کمی از افراد ممکن است به داروی بوتاکس مقاوم شوند و بوتاکسهای بعدی آنها کمتر از بوتاکس اولیه موثر باشد. این افراد ممکن است با بوتاکسهای متوالی دچار تحلیل عضله نشوند و نیاز خواهد بود به مدت طولانی بوتاکس انجام دهند.

بوتاکس زیبایی را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

1.بوتاکس نواحی فوقانی صورت

2.بوتاکس نواحی میانی و تحتانی صورت و گردن

 

بوتاکس نواحی فوقانی صورت شامل خط اخم، خطوط پیشانی و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم می باشد. بوتاکس این نواحی توسط هر پزشکی که آموزش لازم در این زمینه را دیده باشد قابل انجام است.

 

 

 

 

بوتاکس نواحی پایینتر صورت در مورد همه افراد قابل انجام نمی باشد و به دلیل مسائل تکنیکی خاص باید توسط پزشکانی انجام شود که تسلط کافی به آناتومی عصب و ماهیچه داشته باشند مانند متخصصین مغز و اعصاب. یک متخصص مغز و اعصاب مکرر بیمارانی را ویزیت می کند که نیاز به انجام چنین بوتاکسی دارند مانند مبتلایان به اسپاسم نیمه صورت و یا افرادی که بخاطر فلج صورت دچار کج شدگی دهان شده اند...موارد دیگری هم وجود دارند مثل"نمایش لثه هنگام لبخند"  (Gummy Show) که باز هم بهتر است توسط متخصص مغز و اعصاب مسلط به آناتومی عصب و عضله یا پزشکانی که آموزشهای لازم را دیده اند انجام شود.مورد اخیر زمانی است که لثه فرد هنگام خندیدن بصورت قابل توجه دیده می شود(تصویر زیر).

 

 

تصحیح چروکهای اطراف لب و چانه و خطوط عرضی گردن هم با بوتاکس قابل انجام است.

 

 

 

سایر موارد بوتاکس که در موارد خاص انجام می شود شامل بوتاکس عضله ماستر(masseter) و بوتاکس نفرتیتی(Nefertiti) می باشد. بوتاکسهای فوق جهت تصحیح زاویه فک در افراد خاص قابل انجام می باشند.

بوتاکس زاویه فک

 

 بوتاکسهای تخصصی زیبایی مثل تصحیح انحراف دهان در اثر فلج عصب صورت حتما باید توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

این نوع  بوتاکس در شیراز توسط دکتر فرهاد عمادی و تعدادی از متخصصین مغزواعصاب انجام می شود.

در ویدئو زیر آقای دکتر فرهاد عمادی توضیحات کاملی در مورد بوتاکس زیبایی، عوارض احتمالی بوتاکس و قیمت بوتاکس ارائه می دهد:

 

 

 

مطالب مرتبط:

 

آشنایی با بوتاکس 

 

بوتاکس میگرن 

 

 

بوتاکسهای تخصصی  

 

دکتر فرهاد عمادی 

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

 

نظراتــــــ

shirane سعید م 17/11/1397
جناب دکتر من رزیدنت پوست هستم و بوتاکس رو با فیلمهای آموزشی شما یاد گرفتم. تکنیک تزریق شما واقعا عالیه