اورای میگرن

در بسیاری از میگرنی ها بجز سردرد نشانه های دیگری مثل مشکلات بینایی(محو شدن دید یا نورهای جرقه زن)، مشکلات حسی در اندامها، سرگیجه، وزوز گوش، دل آشوب و شکم درد و...نیز به همراه دارد که گاه باعث نگرانی بیمار می شود و در مواردی نیز ممکن است پزشک را گمراه کنند.

در ویدئو زیر دکتر عمادی در باره اورای میگرن توضیح می دهد:


توضیح اینکه مغز فرمانده بدن است و هر قسمتی از بدن ما یک مرکز فرماندهی در مغز دارد؛ برای سهولت در توضیح، میگرن را بصورت یک سری امواج مغزی تصور کنید که بسته به اینکه از کجای مغز عبور کنند علائم همان ناحیه را ایجاد می کنند. مثلا ممکن است مناطق مربوط به دستگاه گوارش در مغز درگیر شود و فرد دچار دل آشوب و یا شکم درد شود، این درد شکمی همان اورای گوارشی میگرن می باشد، حال اگر فرد به دنبال این اورا دچار سردرد شود به غلط تصور می کند که معده وی باعث سردردش شده است حال انکه معده درد وی هم ناشی از میگرنش بوده است. از اورا های شایع میتوان به اوراهای بینایی اشاره کرد که در اثر تحریک قسمتهای مربوط به بینایی مغز(قسمتهای پس سری مغز) ایجاد می شوند و در این موارد ممکن است فرد قبل و یا حین سردرد(و حتی بدون اینکه دچار سردر بشود) یک سری مشکلات بینایی را تجربه کند؛ مثلا نورهای جرقه زن ببیند یا قسمتی از محیط را تار ببیند.
اوراهای حسی و حرکتی هم در میگرن دیده میشوند و ممکن است یک سمت بدن فرد شروع به گز گز مور مور کند و یا بی حس شود یا اینکه مثلا دست فرد بی قوت بشود.
همینطور ممکن است فرد دچار مشکل در تکلم شود؛ موارد اخیر گاهی تشخیص بین اینکه فرد یک اورای میگرنی را تجربه کرده و یا علائمش ناشی از اختلال در خونرسانی به مغز است را دشوار می کند.

 

مطالعه مطالب زیر توصیه می شود:

میگرن چیست؟

درمان میگرن

بوتاکس میگرن

بوتاکس زیبایی

بوتاکس های تخصصی

تشنج

ام اس

پارکینسون

سکته مغزی

دردهای عصبی

حافظه

دانش مغز

سایت تخصصی مغز و اعصاب دکتر عمادی  

نظراتــــــ