پای بی قرار

 مکن است شما هم پای بی قرار داشته باشید و  اصلا دلیل مشکلات خواب شما همین پای بی قرار شما باشد.
ممکن است تنها علامت فقر آهن در شما همان احساس بی قراری باشد که شبها سراغ پاهایتان می آید و مدام دوست دارید تکانشان دهید.

البته تنها دلیل پای بی قرار فقر آهن نیست و گاهی عصبهای پای شما در کمرتان  تحت فشار هستند و شبها بیشتر ناله می کنند و صدایشان در می آید!

گاهی هم عصبهای شما در اثر یک بیماری دیگر مثل دیابت و کم کاری تیروئید مریض می شوند(به این قبیل مریضیها بطور کلی نوروپاتی می گوییم).

حاملگی هم احتمال ابتلای به پای بی قرار را افزایش می دهد که در موردش جداگانه صحبت می کنیم. نکته دیگر استفاده از داروهای ضدافسردگی است که سروتونین را تقویت می کنند مانند فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام، پاروکستین، اس سیتالوپرام، دولوکسی تین، ونلافاکسین، امی تریپتیلین، نورتریپتیلین و...  این داروها هم می توانند باعث تشدید علائم پای بی قرار شوند.
داروهایی که دوپامین را مهار می کنند مثل متوکلوپرامید و اغلب آنتی هیستامینها هم پای بی قرار را تشدید می کنند.
کافئین هم باعث تشدید علائم پای بیقرار می شود و مبتلایان به پای بیقرار لازم است از استعمال سیگار و دخانیات پرهیز کنند.

  ضمنا مبتلایان به پارکینسون هم بیشتر از افراد عادی به سندرم پای بی قرار مبتلا هستند اما دقت کنید که ابتلای به سندرم پای بیقرار احتمال ابتلای فرد به پارکینسون را در آینده بالا نمی برد.

 

 

  پای بی قرار در خانمهای باردار
پای بی قرار یک مشکل نسبتا شایع در حاملگی می باشد. شیوع آن  تا ماه هشتم به حداکثر خود می رسد. نهایتا حول و حوش یک پنجم خانمها در طول حاملگی دچار پای بی قرار می شوند. پای بی قرار خانمهای حامله معمولا مدت کوتاهی بعد از زایمان خود بخود خوب می شود هر چند که احتمال ابتلای به پای بی قرار غیر مرتبط با حاملگی در کسانی که در طول حاملگی آن را تجربه کرده اند چهار برابر افراد معمولی است.
یک مشکل دیگر که خیلی از خانمهای باردار دچارش می شوند کرامپ حاملگی یا همان انقباضات دردناک ساق پا می باشد این حالت برعکس سندرم پای بیقرار با حرکت دادن پا تشدید می شود(پای بیقرار با حرکت دادن پا آرامتر می شود). هر چقدر ماه حاملگی بالاتر می رود احتمال ابتلا به پای بیقرار بیشتر می شود بنحوی که در ماه هشتم بارداری خیلی از خانمها درگیرش هستند.

در ویدئو زیر دکتر فرهاد عمادی متخصص مغر و اعصاب و ستون فقرات در باره پای بی قرار، دلایل سندرم پای بیقرار و همچنین درمان پای بی قرار صحبت می کند:


ا  

استفاده از بخشی یا تمام مطالب این وبسایت با ذکر منبع بلامانع است.
 

مطالعه مطالب زیر توصیه می شود:

میگرن چیست؟

درمان میگرن

بوتاکس میگرن

بوتاکس زیبایی

بوتاکس های تخصصی

کمردرد، سیاتیک، دیسک، تنگی نخاع

فشار مغز

لخته در مغز

پای بی قرار

بیماریهای عصبها

تشنج

ام اس

پارکینسون

سکته مغزی

دردهای عصبی

حافظه

دانش مغز

سایت تخصصی مغز و اعصاب دکتر عمادی  

نظراتــــــ

shirane Nazi ashrafzadeh 15/11/1397
شما بهترین دکتر هستید🌷🌷🌷💕