آشنایی با میگرن

میگرن بسیار شایع است، به ازای هر صد نفر تقریبا 18 نفر به این سردرد مزمن مبتلا هستند که اغب انها را خانمها تشکیل میدهند(تقریبا 75 درصد).

میگرن در همه افراد به یک شکل بروز نمی کند و درواقع یک تابلو از علائم می باشد که معمولا جزِء درد قسمت برجسته آن است اما این تابلو اجزاء مهم دیگری هم دارد مثل حالت تهوع یا استفراغ، حساس شدن به نور، بو یا صدا، حساس شدن پوست سر و سرگیجه.

سردردهای میگرنی معمولا یکطرفه و ضرباندار هستند.اما میگرن می تواند در مواردی دوطرفه باشد. ضمنا میگرن می تواند درد شدید گردن ایجاد کند که در این حالت ممکن است با آرتروز یا دیسک گردن اشتباه شود.

بسیاری از بیماران قبل از وقوع حملات سردرد دجار بیحالی و کسالت می شوند و علائمی را تجربه می کنند که شبیه علائم ناشی از افت فشارخون می باشد که متخصص مغز و اعصاب به این حالتها "پرودروم" میگوید.

بعضی از بیماران هم هستند که قبل از سردرد حالتهای خاصی را تجربه می کنند مثل نورهای جرقه زن یا خواب رفتگی دست یا احساس ناخوشایندی در ناحیه شکم که به این حالتها "اورا" می گوییم.

میگرن درمان قطعی ندارد، اما به خوبی توسط داروها کنترل میشود و یکی از بهترین داروها برای کنترل این سردرد مزمن بوتاکس می باشد که در قسمتهای مربوطه راجع به آن توضیح اده ایم .

 در ویدئو زیر دکتر فرهاد عمادی در باره میگرن و نشانه های آن از جمله اوراهای میگرن صحبت می کند. یکی از شایعترین اوراهای میگرن اورای گوارشی است. در این حالت از اصطلاح میگرن گوارشی هم استفاده می شود. نکته جالبی که دکتر عمادی به آن اشاره می کند این است که حتی کولیک بچه ها می تواند درواقع صرفا میگرن باشد. در مورد تشخیص میگرن صحبت می شود و دکتر عمادی یاداوری می کند که نوار مغز و سونوگرافی مغز جایگاهی در تشخیص میگرن ندارد.

 

 

مطالعه مطالب زیر توصیه می شود:

میگرن چیست؟

درمان میگرن

بوتاکس میگرن

بوتاکس زیبایی

بوتاکس های تخصصی

تشنج

ام اس

پارکینسون

سکته مغزی

دردهای عصبی

حافظه

دانش مغز

سایت تخصصی مغز و اعصاب دکتر عمادی  

نظراتــــــ

shirane احد ع     25/4/1400
سلام دکتر عمادی عزیز ممنون بخاطر مطالبتون من چند ساله درگیر درد گردن هستم دکتر ارتوپد رفتم گفته از آرتروز هست. گردن درد من می تونه میگرن باشه؟ ممنون
 Manager        25/4/1400
سلام میگرن یکی از شایعترین دلایل گردن درده